Monday, November 29, 2010

چرا باختیم؟


دوشنبه شب در نئو کمپ بارسلون نتیجه‌ای تلخ به ضرر ما طرفداران رئال مادرید رقم خورد.حتی خوشبین‌ترین طرفداران بارسلونا هم انتظار چنین بردی را نداشتند.این بازی یک بازی حذفی نبود که این نتیجه پایانی باشد بر رویاهای فتح جام‌های سه گانه که امسال مدعی شماره یک آنها هستیم.سال گذشته در بازی‌های جام قهرمانان اینتر میلان با هدایت همین مربی‌ ،خوزه مورینیو در مرحله گروهی به بارسلونا باختند اما در نیمه نهایی‌ بارسلونا را حذف کردند و در نهایت با پیروزی در فینال قهرمان جام شدند. سخت بر این باورم این رئال مادرید پتانسیل بیشتری نسبت به اینتر سال گذشته دارد.شکست در رقابت ورزشی جز لاینفک ماهیت ورزش است و هرگز هیچ تیمی تا ابد پیروز نخواهد ماند حتی تیم سرّ الکس فرگوسن استثنایی هم در مواردی دچار لغزش و ناکامی میشود ولی‌ در نهایت با درس گرفتن از اشتباهات دوباره در قامت مدعی به نوار پیروزی برگشته و قهرمان میشود . اتفاقا باید از این شکست درس گرفت و این شکست را پلی برای پیروزی ساخت،باید تیم را با نقد مستمر و بی‌ رحمانه به چالش کشید تا نقاط ضعف تیم را به کلید پیروزی تبدیل کرد ،این نقد شامل همگان باید باشد از مورینیو تا کاسیاس و رونالدو. من مطمئنم رئال به حکومت بارسلونا در اسپانیا خاتمه خواهد داد همچنانکه اینتر سایه شوم بارسلونا را از سر لیگ قهرمانان اروپا کم کرد. سیستم بازی بارسلونا به زودی به بن بست خواهد رسید من مرده شما زنده ،خواهید دید.این سیستم بازی متکی‌ به بازی لیونل مسی است و روزی که مسی نباشد آن وقت بارسلونا به تیمی فاقد مغز تبدیل خواهد شد و در بهترین حالت تبدیل به اسپانیای ۲۰۱۰ خواهد شد تیمی با پاسکاری فراوان و بازی خرس وسط که در نهایت شاید با یک گّل به پیروزی برسد بارسلونا با تکیه بیش از حد به این شیوه هرگونه خلاقیت تاکتیکی را از تیم خود دور می‌کند، فلسفه بازی بارسلونا فقط با این تیم به جلو خواهد رفت با پا به سنّ گذاشتن ژاوی ارناندس ، اینیستا و کم شدن کار آرایی مسی ، دیگر از سکه خواهد افتاد، با پا به سنّ گذاشتن پویول و دیگر عناصر دفاعی دیگر دروازه بارسلونا بسته نخواهد ماند.
اما نقد بازی رئال،
ایگر کاسیاس یکی‌ از بهترین دروازه بانان جهان می‌باشد اما همین کاسیاس در برابر بارسلونا کارنامه بسیار ضعیفی دارد ، کاسیاس امروز روی دو گّل مسلما مقصر بود و روی دو دل‌ دیگر هم بسیار مبتدی عمل کرد ،بازی بعدی حتما دروازه بان دوم باید فرصت خود نمایی داشته باشد ، معمولان دروازه بانان جوان و جویای نام انگیزه زیادی برای چنین دیدارهایی دارند.
اگر من به جای مورینیو بودم همین امروز راه خروجی رئال را به مارسلو نشان میدادم ، مارسلو بدترین خرید رئال در چند سال اخیر بوده و باید سریعا به تیمی در حد بازی خود برود تیمی در میانه‌های لیگ فرانسه .پپه و کارنواریو در دفاع مرکزی بسیار کند بازی کردند ولی‌ به هر حال گزینه دیگری برای جایگزینی این دو نداریم.راموس ،در روزی که همگان بسیار ضعیف عمل کردند نسبت به دیگران بهتر بازی کرد ،درگیر شد حتی اخراج شد، ولی‌ نشان داد برای پیراهنی که پوشیده ارزشی فراتر از امثال مرسلو و پپه دارد
خط میانی رئال پاشنه اشیل این تیم بود، مورینیو در بدترین روز مربیگری خود در حالی‌ که بهترین هافبک‌های خود روانه میدان کرده بود نبض میدان را کاملا به بارسلونا واگذار کرد بوسکتس ،ژاوی، و اینیستا چربش آشکاری به ژابی آلونسو ،مسوت اوزیل و خدیرا داشتند ، خدیرا در نیمه اول محو شده بود و اوزیل نتوانست بین خود و آلونسو خط ارتباط را نگاه دارد ،آلونسو هرگز زیر فشار خط میانی بارسلونا نتوانست بازی سازی کند ، پیشتر انتظار داشتم هافبک‌های رئال با پرسینگ شدید ارتباط بوسکتس با ژاوی و اینستا را قطع کنند ،ولی‌ هنوز در عجبم چگونه چنین امر بدیهی‌ به ذهن مربی‌ رئال نرسید؟ آیا آقای خاص آنقدر از بدیهیات فوتبال نزدیکترین رقیبش بی‌ اطلاع بود که فکری به این مساله نکرده بود؟ آیا خط میانی رئال نتوانست این وظیفه را به انجام برساند ؟ در نیمه دوم با بیرون کشیدن اوزیل و آوردن لاس عملا آن چند حرکت نصف و نیمه‌ای که در وقت اول بازی انجام شده بود را در نیمه دوم کاملا از رئال سلب شد. به راستی‌ آقای خاص چه فکر میکرد ؟ آیا ۴ پاسی که اوزیل به دی ماریا و رونالدو داد از چشمان تیز مورینیو پنهان ماند ، آیا لاس بازیکن چنین میدانی بود ؟ اگر هدف مورینیو به هم ریختن بازی خط میانی بارسلونا بود که اتفاقا با بیرون رفتن اوزیل کاملا بر بازی مسلط شدند ، دی ماریا و رونالدو هرچند جز پرکارترین مردان رئال بودند ولی‌ چون اصلا تغذیه نشدند نتوانستند حمله‌ای به سوی دروازه حریف داشته باشند به جز آن صحنه‌ای که باید پنالتی والدز روی کریس رونالدو اعلام میشد .کریم بنزما در غیاب هگواین مهاجم نوک رئال بود که متاسفانه در طول بازی نتوانست خطری بر روی دروازه حریف ایجاد کند، کریم اگر می‌خواهد کریم زمان المپیک لیون باشد باید بیشتر تلاش کند ولی‌ متاسفانه چون به درستی‌ تغذیه نشد عیارش برای این بازی به خوبی‌ مشخص نشد.
این بازی برای ما طرفدران رئال یک حسنی داشت که به قول مورینیو بدانیم که باید بیشتر کار کنیم و بیشتر زحمت بکشیم. باید بدانیم صرف داشتن مورینیو هم میتوان باخت، مورینیو مربی‌ فوق العاده‌ای می‌باشد ، ولی‌ به تنهایی‌ نمی‌تواند تضمین کننده پیروزی در هر میدانی باشد ، ولی‌ من هنوز به او به چشم بهترین مربی‌ فعلی‌ جهان می‌نگرم و می‌دانم رئال با او قهرمان خواهد شد. ما باختیم چون امروز بسیار بد بازی کردیم ولی‌ اگر پنج گّل که سهل است زبانم لال پنجاه گّل هم میخوردیم باز هم به رئال کهکشانی خودمان افتخار میکردیم و میبالیدیم ، آنها بهتر بازی کردند و بردند به همین سادگی‌ ، بهشان تبریک میگیم ،و از فردا تمرکزمن را بیشتر می‌کنیم ، ما در ماه آوریل در سانتیاگو بنابئو دروازه آنان را گلباران می‌کنیم .

حامد سپهری

No comments:

Post a Comment